Yılbaşının En Büyük Geleneklerinden Hindi Neden Yenir?

Dünyanın her yerinde servis edilen geleneksel yılbaşı yemeğinin yıldızı hindi olarak bilinir. Peki ama neden bu leziz yemek geleneksel bir tavra bürünmüştür? Gelin hikayesini öğrenelim.

Aslında yılbaşı sofralarında hindi yenmesi, 1500’lü yıllarda Batı dünyasının bu lezzetle tanışmasına kadar başlamamıştı. Hatta hindiden önce çoğu insan yılbaşı yemeklerinde kazları tercih ediyordu. Bunun en olası açıklaması, ağustos ayını çiftliklerde dolaşarak ve hasat sırasında dökülen tahılları toplayarak geçiren kazların yılbaşı döneminin en şişman dönemine denk gelmesiydi.

Hindi zaman içinde 1800’lü yıllarda varlıklı İngiliz evlerinde bir yiyecek olarak popülerlik kazanmaya başladı. Öncelikle Şükran Günü menülerinde yerini alan hindi, giderek dinle ilişkilendirilen bir yiyecek olmaktan çıkıp yılbaşı kutlamalarında tercih edilmeye başlandı. Ancak o zamanki ekonomik koşullar nedeniyle, ortalama gelirli bir ailenin satın alması çok maliyetli olduğundan, 20. yüzyılın ortalarına kadar çoğu yılbaşı sofrasında kaz ve tavuk gibi daha ucuz seçenekler yaygındı.

İngiltere’de başlayan yılbaşı sofrasındaki hindi sevgisi, giderek tüm dünyaya yayılarak bugünkü popülerliğine ulaştı. Böylece çoğu ülkede yılbaşında hindi yemek büyük bir gelenek haline geldi.

Hindi ile Türklerin Tanışma Hikayesi

Amerika’ya ilk gelen göçmenler, Kuzey Amerika’ya özgü bir hayvan olan hindiyi zaten tanıtanlardı. İspanyol ve Portekizli kaşifler, evcilleştirilmiş hindiyi Aztekler tarafından İspanya’ya getirdikten sonra 1520’lerde İspanya’ya getirdiler. Daha sonra Avrupa’yı sardı. Hindi de o dönemde sınırlarının Avrupa’da olması nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu ile tanıştı.

Bu yılbaşı siz de bu hindi pişirme akımına katılarak hem leziz hem de doyurucu bir ana yemek sunumu yapabilirsiniz; çünkü hindi buna çok uygun bir seçimdir. Eğer kafanızda bir tarif yoksa, çeşitli hindi yemekleri size harika bir fikir verebilir!

Çeşitli Hindi Pişirme Yöntemleri

En yaygın yöntemlerden biri hindinin kızartılarak servis edilmesidir: Hatta hindi denince akla ilk gelen tariftir. Yapımı kolay bu yemek sayesinde bu sıra dışı lezzetin tadını çıkarabilir, yeni yılı sevdiklerinizle birlikte karşılayabilirsiniz.

Fırın yemeği yapmak istemiyorsanız ve hindinizi nemli tutmak ve fırında kurumasını önlemek için denenmiş ve doğru bir yöntem arıyorsanız, hindinizi salamura yapın! Düzgün salamura edilmiş bir hindi, son derece gevrek bir deriye sahip olacak, sulu ve lezzetli olacaktır.

Taze çekilmiş kestane ve doldurulmuş pilavın tadıyla kendine özgü bir tada dönüşen hindi dolması ise yeni yıla girerken çoğu kişinin favorisi. Diğer yöntemlerden en büyük farkı ise hindiye çok yakışan kestane dolmasının içindeki pirinç dolmasıdır. Herkes ona tek kelimeyle bayılır!

Not olarak ekleyelim: Folyo ile pişirilen hindilerin eti daha yumuşak olur çünkü et kendi suyunda buharlaşır. Buharın gidecek yeri olmadığı için pişirme sırasında et nemli kalacaktır. Ayrıca mümkünse pişirmeden önce hindiyi bütün gece dolapta bekletin. Çağdaş buzdolapları mümkün olduğunca nemsiz olacak şekilde yapıldığından hindiyi açıkta tutmak derisinin kurumasına yardımcı olur ve çıtır çıtır kızarmasını garanti eder.

Neden Yılbaşında Hindi Yemeyi Seçmelisiniz?

Yılbaşı yemeklerinde bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de hindilerin bereketidir. Tavuğa göre daha büyük olmakla birlikte eti daha sıkıdır. Bunda hindi etinin kullanılması da bir diğer etken olabilir. Çünkü hindiler, yumurta sağlayan tavukların ve süt sağlayan ineklerin aksine, yalnızca eti için yetiştirilir. Yani tam olarak sofranız için büyürler. Özellikle büyük aileler hindiyi büyüklüğünden dolayı gerekli bulmuşlardır.

Ayrıca hindi eti, kalorisi düşük ve besin değeri yüksek olduğundan yılbaşı sofralarının vazgeçilmezidir. Bu nedenle herkesçe tüketilebilir.

Şimdiden afiyet olsun!

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp