Macaron Şöleni

Macaron, inanılmaz derecede lezzetli ve renkli bir tatlıdır! Sunumuyla oldukça popüler olan macaronlar; farklı tatlar ve renklerde hazırlanabilir. Son derece özel olan bu kurabiye çeşidi, kendine özgü bir kabuğa, hafif ve kabarık bir yapıya sahiptir. Macaron genellikle badem unu, toz şeker ve yumurta beyazı gibi malzemeler kullanılarak elde edilir. Renkleriyle ilgi uyandıran bu kurabiyenin pembe renklerde hazırlanan çeşitleri frambuazlı macaron olabilir. İçeriği sayesinde farklı tatlar aldığınız bu kurabiyelerin içinde badem unu olduğu için de damağınızda unutulmaz bir tat kalır. Macaron, kıvamını doğru ayarlamanız gereken bir tarife sahip olmasının yanı sıra doğru bir pişirme sürecine de sahiptir.

Macaronun püf noktaları nelerdir?

Macaron yapmak oldukça zahmetli bir iş olabilir ancak bazı püf noktalar sayesinde başarılı bir kurabiye hazırlayabilirsiniz. Kurabiyeyi yapmak için öncelikle malzemelerinizi doğru bir şekilde ölçüp hazırlamanız gerekir. Macaronu yaparken kullanacağınız doğru ölçü; kabarıklık, yapı ve lezzet açısından önemlidir. Ayrıca badem ununun tozsuz olması gerekir. Eğer ununuz tozsuz değilse bir kez daha elenerek tozlarından arındırılması gerekir. Damak zevkinize göre hazırlayacağınız kurabiyeler arasından sevilerek tercih edilen çikolatalı macaronu deneyebilirsiniz. 

 

Macaron yaparken yumurtaların da oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir. Bu durum, kurabiyelerin daha iyi kabarmasına imkân tanır. Macaron yapımı esnasında şeker ve badem ununu karıştırırken malzemeleri tamamen homojen bir hâle getirmelisiniz. Bu homojenliği sağlamak için elemek doğru bir hareket olacaktır. Bildiğiniz gibi macaron yapmanın en zor yönü, üstlerinde kabukların oluşmasını sağlamaktır. Bu kabukları elde edebilmek için hazırladığınız macaronların oda sıcaklığında bir süre bekletilmesi gerekir. Bu durum, kabukların yüzeylerinde kabarcık oluşmasını önler. Rengarenk hazırlayabileceğiniz kurabiyeler arasından limonlu macaron yaparak çeşitliliği de artırabilirsiniz.

Yeni nesil italyan kurabiyesi macaron

Macaron aslında Fransız mutfağına ait bir tatlıdır. Bununla birlikte son yıllarda dünyanın farklı yerlerinde oldukça popüler hâle gelmiştir. Ayrıca pek çok kişi tarafından sevilen bu kurabiyeye benzer tatlılar da ortaya çıkmıştır. İtalyan mutfağına ait olan bir tatlı ise amaretti kurabiyesidir. Bu kurabiye; badem unu, şeker, yumurta beyazı ve acıbadem yağı gibi malzemelerle hazırlandığı için macaronla benzerlik gösterir. Bununla birlikte amaretti kendine özgü bir lezzete sahiptir. 

 

Bazı şefler, amaretti tariflerinde macaron yapımında kullanılan tekniklerle amaretti ve macaronun birleştiği yeni bir tatlı yaratmışlardır. Bu yeni nesil italyan kurabiyesi olan macaron tarifinde badem unu, toz şeker, yumurta beyazı ve bir tutam tuz gibi geleneksel macaron malzemeleri bulunur. Bununla birlikte amarettinin karakteristik lezzetini koruyan acıbadem yağı ve taze rendelenmiş portakal kabuğu da tercih edilir. Yeni nesil kurabiyenin dışı ise bademli ve hafif kahverengi bir renk sunar. Bu kurabiye hem macaron hem de amaretti sevenler için harika bir seçenektir. 

Macaron nasıl saklanmalıdır?

Macaronlar, taze olarak tüketildiğinde en lezzetli hâlde olurlar. Ayrıca doğru şekilde saklandıklarında da birkaç gün boyunca taze kalabilirler. Macaronları doğru şekillerde saklayarak raf ömürlerini uzatabilirsiniz. Macaronları hava almayan kapaklı bir kutuya yerleştirebilirsiniz. Ayrıca macaronlar buzdolabında değil buzlukta bekletilmelidir. Buzluktan çıkarılan kurabiyeler ise bir süre oda sıcaklığında kaldıktan sonra tüketilebilir. Bununla birlikte fıstıklı macaron gibi çeşitler, daha uzun süre dayanabilirken meyve veya krema gibi bozulabilir malzemelerle üretilen kurabiyeler ise kısa sürede tüketilmelidir. Son olarak bu rengarenk ve enfes kurabiyeleri en fazla 4 gün bekletmeye özen göstermeniz gerekir. Daha uzun süreler bekletirseniz tazeliklerini kaybedecekleri için lezzetleri de bozulabilir. Bu ipuçlarını takip ederek macaronlarınızın daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp