Türk Lokumu Efsanesi

Hem yemek hem de deyim olarak sık sık duyduğumuz Türk lokumunu şüphesiz ki hepimiz çok seviyoruz. Hatta sadece Türkiye vatandaşları olarak bizler değil, ülkemizin mutfak zenginliğini deneyimleme şansına sahip olmuş yabancılar da çok seviyor. Peki ama bu tatlıyı ne kadar tanıyoruz? Gelin lezzet ve bilgi dolu bir yolculuk yapalım.

Lokum bir çeşit tatlıdır ve Türk yemek kültürünün önemli bir temsilidir. Herkesin sevebileceği bir dokuya ve lezzete sahip olması nedeniyle tüm dünyada seviliyor ve beğeniliyor. O, şüphesiz tatlı seven herkesin evine girmiştir. Özellikle tatillerde, bayramlarda ve özel günlerde yaygın olarak tüketilir.

Çünkü bu lezzet özellikle özel günlerde ziyaretçilere ikram edilmeye, beş saatlik çayların ve Türk kahvesinin tatlandırılmasına birebirdir. Osmanlı saraylarında bir lezzet olarak keyifle tüketilen Türk lokumu, ne kadar zaman geçerse geçsin mutfağımızın en sevilen lezzetlerinden biri olarak kalacaktır.

Türk Lokumunun İçinde Neler Var?

Her ne kadar eski lokumların pekmez veya saf bal içerdiğine inanılsa da artık Türk lokumunun mevcut formülü şeker olarak da adlandırılan sakkaroz, un, su ve limon tuzu haline gelmiştir. Bunların yanı sıra ise çok çeşitli lokumlar oluşturmak için çeşitli kuruyemişler, meyveler, meyve aromaları ve gıda boyaları da kullanılabilir.

Enfes Türk Lokumu Yapma Aşamaları Nelerdir?

Türk lokumu, önce şekerin suda eriyene kadar ısıtılmasıyla yapılır. Daha sonra nişasta ve sitrik asit (yani limon tuzu) çözülür ve aynı olana kadar farklı bir kapta saklanır. Daha sonra bu karışım şekerli su ile birleştirilir ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Lokum ustasının hüneri, kaynatma süresinde ve karışımın kıvamında kendini gösterir: Bu kısım özenli bir şekilde yapıldığında enfes bir lokum elde edilecektir. Ardından akışkan lokum, nişasta serpilmiş kalıplara konularak pişirildikten ve istenilen kıvama getirildikten sonra şekil alır.

Lokumlar soğuduktan sonra birbirine yapışmaması için dilimlenip üzerine pudra şekeri serpilir. Tüm bu işlemlerin ardından damak tadını tatmin edecek şekilde paketlenmiş halde raflara yerleştirilir.

Kaliteli Bir Türk Lokumu Nasıl Anlaşılır?

Bu tatlının ülkemiz ve kültürümüz için ne kadar özel olduğunu daha önce söylemiştik. Sonuç olarak sunum tarzının da bir o kadar özenli ve şık olması gerektiğini de söyleyebiliriz. Haliyle bunun için öncelikle ikram edeceğiniz lokumun kalitesinden emin olmalısınız. Sonuç olarak sevdiklerinize, ailenize ve arkadaşlarınıza bu güzel lezzeti ancak bu şekilde sunabilirsiniz.

Bir Türk lokumunun kalitesine karar verebilmek için dikkat edilmesi gereken birkaç husus olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliklere göre öncelikle pudra şekerinin kuru olması gerekir. Ayrıca lokumun renginin berrak ve parlak olması, ısırıldığında ise dişlerin kesebileceği kadar esnek olması gerekir. Eğer tadım kısmına geçmeden kaliteyi anlamak isterseniz lokuma bastırabilirsiniz. Bu deneye göre parmak ve serbest bırakıldığında lokum orijinal şekline dönmelidir.

En Taze ve Leziz Lokumlar Elizinn’de

Türk lokumu alternatiflerinin çeşitliliğiyle lezzet tutkunlarına enfes lokumlar sunan Elizinn Pastanesi, her türlü damak zevkine hitap edebiliyor. Klasik bir Türk ikramına farklılık katmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Özenle hazırlanan paket, farklı lezzetleri harmanlayarak bir gastronomi şöleni yaratıyor.

Lezzetli ve doyurucu bir şeyler arıyorsanız, Elizinn etiketli lokum paketi mükemmel bir ikramdır. Çay veya kahvenin yanında hafif bir şeyler arıyorsanız, leziz karışık Türk lokumu harika bir alternatiftir. Tatillerde ve özel günlerde ağzınızı sulandıracak güçlü, hoş kokulu bir lezzet arıyorsanız da bu nefis ürüne mutlaka bir göz atın. Gördüğünüz gibi her arayışta karşınıza o çıkıyor! Siz de herkesin bayıldığı lokumlar gibi tatlı zamanların tadını çıkarın!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp