Evde Çalışanlar İçin Verimli Çalışma Alanları Nasıl Oluşturulur?

Geçmişte birçok ofis çalışanı için uzaktan çalışmak ideal iş ortamıydı. Ama artık online çalışma seçeneği hayatımıza girdi! Fakat tabii ki geleneksel tam zamanlı bir işten uzak bir işe ilk geçişi yapmak zordur. Çünkü kültür olarak belirli bir yerde dokuzdan beşe kadar çalışma fikrine alıştık. Ofis ortamından uzaktan çalışma tarzına geçiş ilk başta zorlayıcı olabilir.

Uzaktan çalışan herkesin, kişisel ve profesyonel yaşamları arasındaki sınırları nasıl belirleyeceğini, ne zaman ve nerede çalışacağını öğrenmesi gerekiyor. Bu süre zarfında uzaktan çalışmaya devam etmek istiyorsanız evden iyi bir şekilde çalıştığınızdan emin olmak için bu verimli çalışma alanları ipuçlarına göz atın!

Kaliteli Bir Çalışma Alanı Şart

Araştırmalara göre çevreniz üretkenliğinizi doğrudan etkiliyor. Düzenli bir masa veya çalışma alanı, işiniz için ihtiyaç duyduğunuz kağıtları, malzemeleri veya diğer şeyleri daha hızlı bulmanızı kolaylaştırmanın yanı sıra, çalışmadan aldığınız keyfi de artırabilir. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çalışma alanınız kendinizi tamamen rahat ve rahat hissettiğiniz bir yer olmalıdır.

Ayrıca iş istasyonunuzun doğal ışığa sahip olduğundan emin olmanın çok önemlidir. Bu dikkat kapasitenizi artıracak ve konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Konforlu Mobilyalar

Rahat ve ergonomik bir sandalye sayesinde bel ağrınız sizi işinizden alıkoymayacak. Ayaklarınız yere düz basmalı, sırtınız düz ve destekli olmalı ve ekranınız göz hizasında olmalıdır.

Evdeki çalışma alanınız verimli, şık ve rahat olmalıdır. Kesinlikle gerekenden fazlasını depolamaktan kaçının.

Oda Düzeninin Önemi

Çalışma alanı olabildiğince sade ve düzenli tutulduğunda çalışanların üretkenliği ve işe olan ilgisi artar. Çalışanın kendini fiziksel olarak rahat hissetmesi için çalışma alanının yeterli ışık ve sıcaklığa sahip olması gerekir.

Yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan etkilenmemek için iş istasyonunun doğrudan pencere yanında olmaması gerekir. Ayrıca bu, kişinin konsantrasyonu sokak ışıkları ve gürültü gibi dikkat dağıtıcı dış etkenlerden korunur. Yani ev ofis düzeni, evin yapısına göre ayarlanmalıdır.

Masa Düzeni

Evdeki iş istasyonunuzun düzeni, tıpkı işyerinde olduğu gibi, ne kadar verimli çalıştığınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Masanızda gereksiz kağıt, kalem ve diğer kırtasiye malzemelerini yığmak yerine daha minimalist bir düzenleme yapmalısınız.

Ayrıca, biraz yeşillik ve yasemin veya lavanta gibi rahatlatıcı aromaların da eklenmesi, çalışma alanınızdaki verimliliğin artmasına yardımcı olur.

Mola Zamanı Yönetimi

Doğru molaları vermek, etkili çalışma yöntemlerinin bir diğer önemli yönüdür. En iyi molalar, kalkıp hızlı bir yürüyüşe çıkmak veya evde egzersiz yapmak, mutfakta kahve veya atıştırmalık içmek veya sosyal medyada sadece bilgisayar ekranına bakmak yerine kanepede bir kitapla kıvrılmak gibi şeyleri içerir.

Molalarınızı stratejik olarak planladığınızda zihniniz yenilenecek ve bir sonraki iş gününüzde çok daha üretken olacaksınız.

Ev Kadar Bireyler de Çok Önemli

Çalışma alanını düzenlemek çok önemlidir ancak evi çalışmaya elverişli hale getirmek yeterli değildir. Evde yaşayan kişilerin çalışana davranış biçimleri tipik çalışma ortamını tamamlar. Çalışanın geleceğini etkileyebilecek bir süreçten geçiyor ve evin de bunun farkında olması gerekiyor. Bu anlayışla evdeki uyumun bozulmaması, çalışanın ihtiyacı olan her türlü yardımın sağlanması gerekmektedir.

Kaliteli Ortam Kaliteli İşi Getirir

Sonuç olarak çoğumuzun evden çalışmaya başladığı bu günlerde, işlerimizin neredeyse tamamının tıpkı bir ofiste olduğu gibi evde de yapılabileceğini keşfediyoruz. Öte yandan, bazıları evde çok daha üretken olduklarını, bazıları ise evde daha uyuşuk ve verimsiz olduklarını düşünüyor. Verimliliğini artırmak isteyen bireyler verdiğimiz tavsiyeleri uygulayabilirler.

Yaşam alanınızda yapabileceğiniz birkaç küçük düzenlemeyi, mükemmel planlama ve çalışma için kullanabileceğiniz uygulamaları, sağlıklı bir iş-mola dengesi oluşturabileceğiniz zaman aralıklarını ve tüm etkili çalışma tekniklerini mutlaka düşünmelisiniz. Ayrıca yukarıda verdiğimiz uzaktan çalışma ipuçları ile çok kaliteli bir iş yaşam dengesi kurabilirsiniz.

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp