Mutfakta Hızlı ve Pratik Olmanın Sırları

Mutfağı seviyorsunuz, fakat zaman kavramıyla başınız dertte… Bunu çözdüğünüzde çok daha büyük bir zevkle yeni tatlar deneyeceğinize eminiz. Zira yemek pişirmeyi daha hızlı ve kolay hale getirecek yararlı ipuçları öğrenirseniz, yemek pişirmeye olan tutkunuz daha da güçlenebilir.

 

Evdeki her bireyin pratik bilgilere ihtiyacı vardır ve bu, işinizi anında sihirli bir değnek gibi kolaylaştıracaktır. Mutfağa girdiğinizde ve büyük bir işi gerekli kaynaklarla hızlı bir şekilde tamamladığınızda kendinizi profesyonel bir aşçı gibi hissedeceğinize eminiz!

 

Buradaki birkaç faydalı tavsiyeyi uygulamaya koyduğunuzda, gün içinde bir fincan kahvenin tadını çıkarmak, kitap okumak veya sadece kendi başınıza kalmak için daha fazla zamanınızın olduğunu görebilirsiniz. Yemek pişirme veya mutfak temizliği konusunda çok fazla strese girmeyin. Aslında çok basit yollarla çok daha hızlı ve verimli çalışabilirsiniz.

Yemek Yaparken Zamanı Nasıl Daha Etkin Kullanabilirsiniz?

Zamandan tasarruf edebilmeniz için mutfaktaki çalışma yerinizin önceden sizin için hazırlandığından emin olun. Kesme tahtası, bıçak, çırpma teli, spatula gibi gerekli tüm mutfak gereçleri elinizin altında olursa yemek hazırlama süreniz büyük ölçüde kısalacak. Ya da sürekli çöpe gitmek yerine tezgâhın üzerine küçük bir çöp torbası koymak da iyi bir fikir olabilir.

Yemek hazırlarken kesme tahtanızı olabildiğince temiz tutun. Kıyılmış veya ölçüsü olan her öğeyi çeşitli kaseler kullanarak ayırın. Daha da iyisi, aynı anda eklenecek ve aynı sürede pişecek tüm malzemeleri tek bir kapta birleştirin. Yeni bir malzeme eklemeden önce kesme tahtanızı dikkatlice temizleyin.

Tariflere başlamadan önce iyice okuyun ya da bir çıktı alıp görebileceğiniz bir yere koyun. Marine edilecek, önceden fırını açtıracak tariflerin olma ihtimaline karşılık tarife başlamadan önce baştan sona okuma yapmak iyi olacaktır. Zira yiyeceğin altı saat soğutulması gerektiği belirtiliyorsa ancak hazırlamak için yalnızca 45 dakikanız varsa, bunu çok geç keşfetmek istemezsiniz.

Kısacası ihtiyacınız olan her şey elinizin altında ve gerekli zamanda hazır olsun. Bu, işinizi çok büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Leziz ve Pratik Tariflerle Zamandan Tasarruf Edin

Malzemeler kadar yapacağınız yemekler de süreyi belirleyen unsurlardan. Örneğin 8-12 dakikada haşlanan makarna (üstelik başında beklemenize bile gerek yok!) mükemmel bir seçim olabilir. Buna ek olarak birkaç malzemeyle yapabileceğiniz son derece pratik sandviç ve tost çeşitleri de son derece pratik ve zaman kazandırıcı besinlerdendir. Maksimum on dakikanızı alır ve doyurucu bir seçenektir!

Herkesin çok sevdiği başlangıçlar kategorisi üyelerinden biri olan salata da son derece çabuk hazırlanan yiyeceklerdendir. Üstelik evdeki her sebzeyle yapılabilen bu seçenek sayesinde uzun alışverişlere gerek kalmaz ve elinizin altındaki malzemeleri değerlendirerek tasarruf da edebilirsiniz. Üstelik birkaç doğrama işlemi kadar kısa sürede hazırlanır, sağlık ve lif doludur. Her yönüyle muhteşem bir seçenek!

Yukarıdaki yiyecekler kadar yoğurtlu mezeler, konserve yiyecekler, yumurtalı tarifler, fırında sebze pişirmek ya da airfryer tarifleri de oldukça pratik yemekler grubuna girmektedir. Bu yiyecekler sayesinde yemeklerin başında uzun vakit geçirmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

Daha Çok Vakit Daha Az Vakittir

Her konuda olduğu gibi yemek yapmakta da en hızlı olacağınız dönem en sık yemek yapıp elinizi hızlandırdığınız dönem olacaktır. Bu yüzden aynı tarifleri yaparken püf noktaları yakalamaya çalışın ve bu yiyecekleri sık sık yapın ki eliniz iyice hızlansın. Bazen de deneme yanılma yöntemleriyle zaman kaybınızı oldukça az miktara indirecek yöntemler kazanabilirsiniz. Kısacası vaktinizi verimli ve deneysel kullanarak yeni yöntemler bulabilir ve biraz zaman harcadıktan sonra çok daha hızlı ve verimli olabilirsiniz!

 

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

info@elizinn.com.tr

WhatsApp