Çikolatanın Lezzetinin Yanında Birçok Faydası Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Çikolata, her damak zevkine hitap eden ve tatlı niyetine sıklıkla tüketilen atıştırmalıklardan biri. Enfes çikolatanın içerisinde yer alan malzemeler ve kakao oranına göre çikolata çeşitleri değişiklik gösteriyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolata en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Leziz kakao parçaları farklı işlemlerden geçerek drajeler ve spesiyal çikolata seçenekleri olarak karşınıza çıkıyor. Tercihinize göre bu çikolatalar arasından seçim yapabilir, enfes ve sağlıklı anları geride bırakabilirsiniz. Peki, çikolatanın lezzetinin yanında birçok faydayı beraberinde getirdiğini biliyor muydunuz? 

Çikolatanın Faydaları Neler?

Çikolata, her yaş grubuna hitap eden ve lezzetiyle damak çatlatan nadir atıştırmalıkların başında yer alıyor. Lezzetiyle öne çıkan bu enfes yiyecek aynı zamanda vücut sağlığı için pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. 

 

Damakları şenlendiren ve kahve saatlerini tatlandıran enfes çikolatanın faydalarını sizler için listeledik. İşte, çikolatanın faydaları: 

Tam Bir Antioksidan Kaynağı 

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği çikolata, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle bitter çikolata çeşidi yüksek oranda kakao içerdiği için daha fazla antioksidan sunuyor. Enfes bitter çikolataları düzenli olarak tüketerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilirsiniz. 

Vücuda Enerji Verir 

Vücuda enerji veren çikolata, günün her anında zinde olmanıza katkıda bulunur. Aynı zamanda stres seviyesini azaltarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. 

Kalp Hastalıkları Riskini Düşürmeye Yardımcı Olur

 

Bitter çikolata, kalp hastalıkları için riskli olan faktörlerle savaşabilecek nadir içeriklere sahip. Çikolatanın içinde yer alan flavanoller kan damarlarının genişlemesine, kan akışının hızlanmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. 

 

Stresi Azaltır 

 

Stresli olduğunuz dönemlerde çikolata çeşitlerini tercih ederek stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Depresyonu hafifleten çikolata seratonin düzeyini yükselterek mutlu olmanızı sağlıyor. Günlük hayatta sıklıkla yaşanan stres vücudu okside ettiği için kendinizi stresli hissettiğiniz anlarda çikolata tüketebilirsiniz.

 

İnsülini Dengeler 

 

İnsülin, kandaki şeker oranı arttığında devreye giren ve kan şekerini düşüren bir hormon. İnsülün direnciyle karşılaştığınız anlarda bir miktar bitter çikolata tüketebilirsiniz. Yüksek oranda kakao içeren bu çikolata, kakao ve flavonoidler sayesinde dolaylı yoldan insülin hormonun işlevlerini düzenlemesini sağlıyor. 

 

Mineral Depousudur 

 

Atıştırmalık olarak değerlendirilen çikolata, boş bir kaloriden ibaret değil. Sindirim sistemine destek olan çikolata, suda çözünebilir lif içeriğiyle öne çıkıyor. Lezzetiyle damakları şenlendiren çikolata günlük demir ihtiyacının 3’te 2’sini, magnezyumun yarısından fazlasını karşılamanızı sağlıyor. Aynı zamanda manganez ve bakır ihtiyacının tamamını karşılamanıza yardımcı oluyor. 

 

Cilt Sağlığı İçin Faydalı 

 

Severek tükettiğiniz çikolata, lezzetinin yanı sıra cilt üzerindeki olumlu etkileriyle de karşınıza çıkıyor. Özellikle bitter çikolata türünün içerisinde yer alan polifenoller ciltteki elastikiyeti artırarak cilt sağlığınızı olumlu yönde etkiliyor. Aynı zamanda deri üzerindeki damarlara kan akışı sağlayarak cildin çok daha canlı görünmesine katkıda bulunuyor. 

Kilo Kaybına Yardımcı Olur 

 

Doğru ve yeterli miktarda çikolata tüketerek kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan çikolata, doymamış yağ asitleri sayesinde yağ yakımını arttırıyor. Yemekten önce bitter çikolata tüketerek iştahınızı azaltabilir, daha fazla faydayı deneyimleyebilirsiniz. 

 

Lezzet Dolu Çikolatalar İçin: Elizinn Pastanesi 

 

Elizinn Pastanesi çikolata tutkunlarını farklı çeşitlerle ve şık sunum seçenekleriyle karşılıyor. Özel gün ve kutlamalar için hem leziz hem şık bir çikolata arıyorsanız doğru yerdesiniz. Kutlama ve ziyaret gibi etkinlikler için Elizinn’in en özel lezzetlerinden biri olan spesiyal çikolatayı sipariş edebilirsiniz. Özel günlerinize sade ve leziz bir çikolata paketi eklemek istiyorsanız madlen çikolatalar tam size layık. Sütlü ve bitter seçeneğiyle karşınıza çıkan bu enfes çikolataları denemek için hemen sipariş oluşturabilirsiniz. 

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

info@elizinn.com.tr

WhatsApp