Dünya’nın Zirvesindeki Zengin Lezzetleri ile Meşhur Türk Kahvaltısı

Biliyoruz ki Türkiye’de kahvaltı özellikle önemlidir ve yerel geleneklere göre çeşitli şekillerde yapılır. Zira Türkiye çok çeşitli bir coğrafi yapıya sahiptir ve her bölgenin kendine has kahvaltı gelenekleri vardır. Türkiye’nin zengin topoğrafyası, lokasyonlara göre farklılık gösteren zengin bir kahvaltı kültürü üretmiştir.

 

Türkiye mutfağı, kendine özgü coğrafi özellikleri ve kültürel mirasıyla birlikte küresel ilgi odağı haline gelmiştir. Türk mutfağının en önemli yanlarından biri de Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Osmanlı mutfağına ait yemeklerin yer aldığı kahvaltı sofrasıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzını da teşvik eden geleneksel Türk kahvaltısında tüm yiyecek kategorileri mevcuttur. Üstelik hepsi de leziz ve iştah kabartıcı… Peki ama Türk kahvaltı çeşitleri deyince akıllara neler geliyor? Gelin birlikte inceleyelim.

 

Türk Kahvaltısının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

 

Türk kahvaltısı tam bir zengin kahvaltı kültürü örneğidir. Zira dışarıda da evde de Türk kahvaltısı dendiği zaman akla hemen çeşit çeşit peynir ve zeytin, çeşitli şekillerde pişirilen yumurtalar, reçeller, hamur işleri, kızartmalar, gözlemeler, bal, börek, çörek ve zengin bir şarküteri çeşidi gelmektedir. Bir diğer deyişle zeytin, peynir, bal, yumurta, reçel ve hamur işlerinden oluşan sofra süslemeleri, hangi ilde olursa olsun Türk kahvaltı kültürünün değişmez bir özelliği olmaya devam eder. Yanında bardak bardak çay içmek de bambaşka bir leziz tamamlayıcı tabii…

 

Canınız tatlı çektiğinde ise yine yeriniz kahvaltı sofrası olabilir tabii. Zira çeşit çeşit reçeller, kültürümüzün en önemli parçalarındandır.

 

Türk Kahvaltısındaki Reçel Çeşitleri

 

Geleneksel Türk kahvaltı sofralarında hem tuzlu hem de tatlı ürünler bulunur. En çok tüketilen tatlılardan biri de reçeldir. Çeşitli meyvelerle yapılan reçeller kahvaltıda popüler bir tercihtir. Pek çok kahvaltı masasında pek çok reçel çeşidine rastlayabilirsiniz. Mevsiminde toplanan meyveler şekerle tatlandırılarak tüm yıl boyunca yenir. Bu kahvaltı lezzeti hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisidir ve onlarca, hatta yüzlerce çeşidi vardır.

 

Ayva, incir, kiraz ve çilekten yapılan reçeller ülke genelinde popülerdir. Ayrıca süt reçeli, gül reçeli, kabak reçeli gibi seçenekler de popülerlik kazanıyor. Reçeller kahvaltıda veya günün herhangi bir saatinde yenebilecek bir lezzet türüdür. Meyvelerin kaynatılıp farklı şeker türlerinin eklenmesiyle yapılırlar. Sağlıklı olması nedeniyle pek çok kişinin güvenle tüketebileceği tatlı çeşitlerinden biridir.

 

Reçel sıklıkla kahvaltıda yenilse de ekmek, kek ve çöreklerin üzerine de sürülebilir. Doğal reçel çeşitleri kahvaltı sofralarınızı renklendirmenin yanı sıra yüksek besin içeriğiyle vücudunuza da fayda sağlar.

 

Türk Kahvaltısına Özel Peynir Çeşitleri

 

Peynir de kahvaltıların vazgeçilmezidir. Yüzlerce yıldır dünya çapında üretilmekte ve zamanla lezzet çeşitliliğine uğramaktadır. Türkiye, ülkenin her köşesinde çağdaş tesis ve rezidanslarda üretilen onlarca çeşidiyle peynir tutkunlarının rüyasıdır. Türk mutfağının temel besin kaynaklarından biri olan peynir, farklı tatlar, hazırlama teknikleri ve kutlamalarla karşımıza çıkıyor.

 

Kahvaltılarda en iyi giden ve kontrast yaratarak enfes bir lezzet ortaya çıkaran, son derece sağlıklı ve vazgeçilmez bir kahvaltı yiyeceği tabii ki peynirdir. Her yöremizden farklı bir peynir türü çıkıp sofraları süsler ve Türk mutfağının zenginli ortaya çıkar. Kars gravyer peyniri, lor, çökelek, süzme peynir, Ezine peyniri, tulum peyniri, kuru peynir, keçi peyniri, çeçil peyniri… Saymakla bitmeyecek pek çok peynir cinsi, sofraların vazgeçilmezidir.

 

 

En İyi Türk Kahvaltısı için Elizinn

 

Yazımızı okurken çoktan acıktığınızı biliyoruz! Kaliteli, çeşitli ve lezzetli bir kahvaltıyı da hak ediyorsunuz… O halde kendinize ve sevdiklerinize ağız sulandıran bir hediye verin ve Elizinn web sitesindeki tüm kahvaltılar ile güne enfes bir başlangıç yapın!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

info@elizinn.com.tr

WhatsApp