Etkileyici Bir Yılbaşı Masası İçin 5 Öneri

Yeni yıl gecesi dışarıda eğlenmek yerine sevdiklerinizle evde geçirmeyi tercih ediyorsanız hedefinize ulaşmanın ilk adımı tabii ki yılın ilk günü için efsanevi bir yılbaşı masası kurmaktır. Bu yazımız ise yeni yıl sofrasını kurma konusunda bir rehber olabilir. Eğer yılbaşı partisi düzenliyorsanız buradaki harika fikirleri dikkatle takip ederek unutulmaz bir sofra kurabilirsiniz.

Öncelikle ortaya çıkaracağınız menünün herkes için yeterli ve dengeli olmasına dikkat edin. Ailenizin ve sevdiklerinizin kendilerini mutlu ve rahat hissetmelerini sağlayacak yiyecek ve içeceklerle sofranızı kurun. Yani, bildiğiniz alerjik yiyecekler ve içecekleri listenizden çıkarmakla işe başlayın.

Eğer bu adım tamamsa artık neyi nasıl yapmanız gerektiği hakkında detay verebiliriz.

Yılbaşı sofra düzeni öncelikle mideyi ve görüntüyü tatmin etmelidir. Keyifli bir mutfak veya dekor tek başına yeterli olmayabilir. Bu iki bilginin masa üzerinde dengeli bir şekilde düzenlenmesi daha mantıklıdır. O halde gelin bu dengeyi nasıl kuracağımız hakkında bilgilenelim.

Renkli Bir Zemin: Yılbaşı Masası Sofra Örtüsü Seçimi

Harika yılbaşı sofrasının ilk aşaması masa örtüsü seçimidir. Masa örtüsü seçerken en önemli kural, o geceki temaya uygun olmasına dikkat etmektir. Yılbaşı sofranızın temasını önceden belirlediyseniz her adımda sofrayı hazırlamanız sizin için kolay olacaktır.

Tabii herhangi bir temaya bağlı kalmadan, kişisel zevkinizi ve estetiğinizi mükemmel bir şekilde yakalayan bir sofra da kurabilirsiniz. Bu durumda öncelikle masanızın ana vurgusu olacak renkleri seçmelisiniz. Bu tonları tamamlayan ya da kontrast oluşturan bir masa örtüsü seçilebilir. Örneğin yemek takımınız renkli ise beyaz ya da siyah masa örtüsü kullanabilirsiniz.

Sade bir yemek takımı kullanacaksanız koyu kırmızı, gold ya da yeşil bir masa örtüsünü tercih edebilirsiniz. Siyah bir masa örtüsü kullanırsanız tabaklarınız ve tabaklarınız siyah bir fon önünde daha ön plana çıkacaktır. Bu şık eklentinin yardımıyla merak uyandırabilir ve akşamları unutulmaz bir mutfak izlenimi yaratabilirsiniz.

Yılbaşı Masası Nasıl Düzenlenir

Geldik yerleşim düzenine…

Yılbaşı sofraları, içinde bol yiyecek ve bol insan bulunan masalardır. Yemek takımlarını tercih etmek ve tabakları daha ince şekillerde servis etmek bu nedenle avantajlı olabilir. Bardak, kaşık, çatal ve tabakları birbirine çok yakın yerleştirmemeye dikkat etmelisiniz.

Su bardağı yerine kadeh kullanmak daha çok tercih edilir. Zeytinyağlı yemekler ve mezeler her ziyaretçinin kolaylıkla erişebileceği şekilde düzenlenmelidir. Aynı şekilde sosların, baharatların ve tuzun da herkesin kolaylıkla erişebileceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Ortaya ise bir dekor ürünü yerleştirilebilir.

Muhteşem Bir Dekor ile Sadeliği Bozun

Masayı olması gerektiği gibi bir dekorla taçlandırmayı unutmayın: Yılbaşı denilince aklınıza gelen minik yılbaşı ağacı, geyik heykelciği ya da koza dekorasyonlarından birini kullanın. Masanıza şıklık katmanın bir diğer yolu da servis tabaklarının altına aynalı veya simli servis tabakları yerleştirmektir.

Peçeteler her davet masasında olduğu gibi yılbaşı sofrasının da en zarif unsurudur. Sade bir renk kullanmak isterseniz masa örtünüzün rengini peçetelerinizle eşleştirebilirsiniz. Yeşil, kırmızı ve sarımsı tonlarındaki peçeteler yılbaşı sofrasına çok yakışabilir. Dilerseniz yılbaşı motifli peçeteler bile satın alabilirsiniz.

Leziz Yılbaşı Yemekleri

Yeni yıl için sofraya bol miktarda ve çeşitli tarzlarda yiyecek koymak çok önemlidir. Ayrıca yılbaşı yemeğinizi önceden planlamak sizi gereksiz stresten kurtarabilir. Hem hafif hem de doyurucu menülerle ziyaretçilerinizin her mezeyi denemesine izin verebilirsiniz.

Zeytinyağlı yemekler ve mezeler yılbaşı sofranıza zenginlik katmanın harika yollarıdır. Yılbaşı mezesi olarak şakşuka, tarator, yoğurtlu salatalar, humus, haydari, ezme, zeytinyağlı fava yapabilirsiniz. Ayrıca sofranızda pilav, sarma, zeytinyağlı ambalajlı gıdalara yer açabilirsiniz. Zeytinyağlı meze ve mezelerin yanı sıra kanepe, ekmek, çörek, ve çeşitli tatlılar da hazırlayabilirsiniz.

Yılbaşında İçecek Seçimi

Yemeklerinizin yanına uygun içeceklerin masanızda servis edildiğinden de emin olun. Beyaz şarabın beyaz etle, kırmızı şarabın ise kırmızı etle servis edilmesi en popüler uyumdur. Rakı ile de mezeler şahane gider. Tabii alkol kullanmayan ziyaretçileriniz için masanızda alkolsüz meşrubat bulundurmayı unutmayın.

Artık harika bir yılbaşı sofrası hazırlamayı öğrendiniz! Eğer ona enfes lezzetler katmak isterseniz Elizinn’den siparişler vermeyi de unutmayın!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp