Dünyanın En Ünlü Tatlıları

 

Herkesin çok sevdiği ve en az bir tane favori belirleyebildiği nefis tatlılar, hayatımızın ve mutfağımızın vazgeçilmez detayları. Gittiğimiz her yerde farklı bir sunum ve tatta karşımıza çıkan bu lezzetler, tabii ki sadece mutfağı zengin ülkemiz de değil, tüm dünyada oldukça çeşitli tariflerle yapılıp keyifle tüketiliyor.

Oldukça popüler olan ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan bazı tatlılar vardır ki tıpkı Türk baklavası kadar popülerdir ve adını duyar duymaz hem vatanı, hem de enfes lezzeti ile akıllara gelir. Muhteşem yapıları, zengin tatları, leziz görünümleri ve yaratıcı sunumlarıyla bu tatlılar ilk denemede sizi kendilerine aşık etmeye hazırdırlar! O halde gelin hangi ülkede hangi enfes tatlıyı mutlaka denemeniz gerektiğinden biraz bahsedelim.

Tadı Damağınızda Kalacak Ünlü Dünya Tatlıları

Ülkemizde farklı milletlerin tatlıları sıklıkla menülerde karşımıza çıkmakta. Örneğin sade olarak ve sadece pudra şekerine bulanarak tüketilebildiği gibi krema, çikolata, meyve, fındık ve fıstık tozuyla da tüketilebilen Waffle Belçika kökenliyken, yumuşak kremayla doldurulup çikolatayla süslenen Eclair (Ekler) Fransız’dır.

Bu kadar değil üstelik… Sizi şaşırtacak ya da mutlaka denemek için can attıracak başka dünya lezzetleri de mevcut!

Gelato: İtalyan Dondurma Lezzeti

Pürüzsüz dokusu ve ağız sulandıran lezzeti sayesinde ona aşık olacak, yaz mevsiminin favorisi haline getireceksiniz.

Güçlü meyve aroması, sütlü kıvamı ve kremsi yapısı nedeniyle marketten alınan dondurmalarda bulamayacağınız harika bir tada sahiptir Gelato dondurma. Öte yandan şeker ve yağ oranı da diğer dondurmalara göre daha düşüktür.

Süt, mısır nişastası ve biraz şeker ana malzemeleridir. Süt yerine alternatif olarak yarım süt ve yarım krema da kullanılabilir. Üstelik ne kadar meyveli, o kadar lezzetli!

Enfes Fransız Krepleri

Fransa’nın en bilinen tatlılarından biri kesinlikle kreptir. Bizde genellikle kahvaltıda tüketilen bu lezzet Fransa sokaklarında krema, çikolata sosu ve meyve parçalarıyla süslenerek bir tatlı türü olarak servis ediliyor.

İster sade pudra şekeriyle, ister meyve ve çikolata sosuyla yenilebilir. Enfes krep un, süt ve yumurtadan yapılan tatlı bir besindir. Hazırlanan hamur, ısıtılmış tavada servis edilmeden önce çok ince bir şekilde pişirilir.

Çıtır Çıtır İspanya Churros’u

Dünya çapında üne kavuşan bir tatlı daha… Enfes ve çıtır bir tat… İsmi kadar güzel bir tada sahip… Churros!

Bu tatlının benzerleri birçok ülkede üretiliyor ve insanların ilgisini epey çekiyor. Nasıl çekmesin ki? Bu kadar leziz ve pratik bir atıştırmalığa kim hayır diyebilir?

Hamur bazlı bir ikramdır. Yanında çikolatayla ikram edildikten sonra çikolata sosuna batırılarak tüketilir. Üstelik çok pratik bir yönü de vardır: İspanya’da beğendiyseniz ve gittiğiniz yere getirmek istiyorsanız dondurulmuş olarak satın alabilirsiniz. Böylece bu harika lezzeti özledikçe atıştırabilirsiniz.

Bir Avusturya Rüyası: Sacher

Ülkemizde son dönemde oldukça popülerlik kazanan Sacher Pastası, Avusturya’nın en bilinen tatlısıdır. 1800’lerden beri üretilen ve orijinal ismi Sachertorte olan bu tatlı, güçlü çikolata aromasıyla çikolata tutkunlarının bayılacağı bir lezzettir. Çoğu pastane ve restoranın menüsünde mutlaka yer alır. Bir çeşit çikolatalı kektir.

Muhtemelen hiç kimse Viyana’yı ziyaret edip Sacher Kek yemeden dönmek istemez. Kek, kuvertür çikolatanın kullanılması ve pastaya eklenmeden önce çift kazanda eritilmesine ek olarak, pastaya benzer şekilde hazırlanabilir. Dolgunun yapımında su, şeker, kayısı reçeli ve rom kullanılır. Ganache onu kaplamak için kullanılır ve keyifle tüketilir.

Şimdiden ağzınızın sulandığını hissediyorsanız bir de bu enfes tatları deneyip kararınızı verin. Asla pişman olmayacaksınız!

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp