Dünya Mutfağından Lezzetler ile Evde Yemeğin Sınırlarını Aşın!

Tüm dünyada popüler olan bir mutfağa dünya mutfağı denir ve bunlar bazen belirli bir konum, ulus veya kültürle bağlantılı olan, kendine özgü bir mutfak teknikleri ve geleneklerini de kapsar. Yerel, bölgesel veya ulusal bir mutfağın dünya mutfağı sayılabilmesi için dünyaya yayılması ve yemeklerinin her yerde sunulması gerekir. Bunun teknolojik imkanlar ötesinde bahsi geçen mutfağın tüm dünyada sunulabilecek kadar zengin, çeşitli, popüler, lezzetli ve tabii ki ulaşılabilir olması da çok önemlidir.

Dünyanın her kıtasında ortaya çıkabilen mutfakların içinde bir tanesi vardır ki genellikle herkesin favorisidir: Tabii ki İtalyan mutfağı!

İtalyan Mutfağından Esintiler

En büyük dünya mutfakları listesinin başındaki konumunu asla kaybetmeyen İtalya, dünya tarihine muhteşem lezzetler sığdırmıştır. İtalyan yemeklerinin sadece pizza ve makarnadan oluştuğu yönündeki yaygın yanılgıya rağmen, bu ulusta milattan önceki zamanlara kadar uzanan zengin bir gastronomi geçmişi vardır.

Köklü ve çeşitli sıfatlarıyla tanınan İtalyan yemekleri, pek çok farklı et çeşidi, taze sebze ve soslarıyla da tanınıyor. Domates sosu, zeytinyağı ve sarımsak bu yemeğin temel unsurları arasında yer alıyor ancak kesin miktarlar yöreye göre değişiyor. Mozzarella, parmesan ve gorgonzola gibi popüler peynirler yaygın olarak kullanılır ve hem popüler hamur işleri hem de sebzeli yemekler için uygundur.

Ayrıca yine İtalyan mutfağı tatlı olarak cannoli ve tiramisu gibi zengin seçenekler de sunar. Kısacası, evinizde farklı kültürlerin leziz seçeneklerini denemek için muhteşem bir çeşitliliğe sahiptir.

Vazgeçilmez Bir Klasik: Makarna Çeşitleri

Evlerimizden ayırmadığımız, geleneksel İtalyan mutfağının ulusal yemeği ve dayanak noktası makarnadır ve Sicilya civarında ilk kez 1154 civarında ortaya çıktığı düşünülür. Genellikle yumurtaların irmik veya buğday unuyla birleştirilmesiyle elde edilen çeşitli şekillerde kuru hamurdan oluşur.

İrmikleştirilmiş buğday, makarna yapmak için suyla birleştirilir ve daha sonra makarna şekillendirilip oluşturulur. Makarna yapımında kullanılan durum buğdayı, ekmek yapımında kullanılan buğdaydan da önemli ölçüde farklıdır. Protein ve B vitaminine oranı daha fazladır.

Üstelik ne ile sunulursa sunulsun muhteşem bir lezzete sahiptir. Kıymalı, kremalı, tavuklu, pesto soslu, mantarlı, domatesli, peynirli… Bu çeşitliliği sağlayabilecek bir besin daha bulmak güçtür. Zaten bu nedenle genelde herkesin favori bir makarnası vardır ve evde hazırlamak oldukça basittir. Al dente kıvamı için 8-12 dakika haşladığınız makarnayı istediğiniz soslar ya da malzemelerle birleştirerek enfes yemekler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Hamurun En Lezzetli Hali Olarak Bilinen Pizza

Bayılarak yediğimiz İtalyan lezzeti pizza, peynir, domates ve sıklıkla ilave malzemeler, baharatlar ve soslar içeren bir besindir. Mayalı buğday hamurundan yapılmış düz bir temele ve tipik olarak daha yuvarlak bir üst kısma sahip bir İtalyan yemeğidir. Orijinalinde taş fırında yüksek sıcaklıklarda hazırlanır. İtalyan ise ince, Amerikan ise kalın bir hamura sahiptir ve ne kadar sade, o kadar leziz olduğu savunulur.

Evde hazırlaması da oldukça basittir. Hamur açıldıktan sonra üzerine çatalla delikler açılır, pizza sosu sürülüp istenen tüm malzemeler yerleştirilir ve fırına verilir. Gerekli ısı ve süreden sonra fırından çıkarılıp üçgen üçgen dilimlenir, afiyetle yenir!

 

 

Kahve Kokulu Leziz Tatlı Tiramisu

Çok sevilen tiramisu tatlısının orijinalinde şekere ve kahve şurubuna batırılmış özel İtalyan kedidilleri, bu pişirme gerektirmeyen lezzeti yaratmak için yöresel mascarpone peyniri ile kaplanır. Otantik tat için ise tabii ki orijinal İtalyan espressosu ile ıslatmanız gerekir.

Nitekim kendisi, kahveye batırılmış keki, üzerine serpilmiş çikolatası ve labne peyniriyle karıştırılmış kremasıyla evde de kolaylıkla yapılabilir. Yapıldıktan sonra ise 6-12 saat dolapta dinlendirilmesi tavsiye edilir. Bu ferahlatıcı lezzet, akıllarda hep kalır!

Okurken acıktıysanız bir yemeği seçin ve hemen deneyin: İtalyan lezzetleriyle enfes bir doyum yaşayacaksınız!

 

 

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp