Nefis Kahvaltı ile Güne Enerjik Başlayın

 

Sabah işe ya da okula yetişmek, geç uyanmak, kalktığımızda acıkmamış olmak gibi pek çok nedenden dolayı kahvaltıyı sıklıkla kaçırırız. Ancak kahvaltı çok önemlidir çünkü vücudumuza uzun bir açlık sonrası ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Zira vücudumuzun çalışması için gıdaya ihtiyacı olduğundan, uyandıktan sonra bir saat içinde mutlaka kahvaltı yapmalıyız ve bu yakıtı vücudumuza sağlamalıyız. Ek olarak araştırmalar, kahvaltının yaşam kalitemizi artırmanın yanı sıra sağlıklı bir varoluş için de çok önemli olduğunu gösteriyor.

Sağlıklı olduğu kadar tatmin edici de olan bu önemli öğün, enfes lezzetlerin bir arada bulunması sayesinde hem doyurucu hem de zengin bir hal alır. Doğal olarak, hiç kalkmak istemediğiniz bir kahvaltı sofrasında bulursunuz kendinizi. Hele ki ülkemizin enfes lezzetleriyle doluysa…

Geleneksel Türk Kahvaltısı ile Kültürümüzü Sofralara Taşıyın

Çeşitliliği ve sağlıklı seçenekleriyle şüphesiz ki en sevilen kahvaltı kültürü Türk kahvaltısıdır. Menemen, omlet ya da haşlanmış yumurta halindeki leziz protein deposu farklı şekillerde sofrayı süslerken peynir, zeytin, simit, açma, domates, biber, salatalık, kahvaltılık soslar, kızartmalar, salam, sosis, sucuk, tereyağı, bal, kaymak ve reçel gibi muhteşem seçenekler de ona mutlaka eşlik ederler.

Tabii ki bu listedeki her şey sağlıklı kahvaltı tanımına tamamen uymaz, fakat az miktarda ve az sıklıkla tüketildiğinde tadı damakta kalır ve unutulmaz bir lezzet halini alır, hem de sağlıksız konumuna geçmemiş olur. Zira genellikle sağlık açısından tavsiye edilen kahvaltı içeriğinde sadece yumurta, peynir, domates ve salatalık bulunur. Bunun dışındaki seçenekler kararında tüketilmelidir. Nitekim arada kendimizi şımartmak için diğer seçeneklere de ihtiyacımız var!

Kahvaltınıza Farklı Alternatifler Katın

Sıradanlaşmış her şeyde olduğu gibi kahvaltıda da ara sıra çeşitlilik ve yenilik gerekir ki daha keyifli saatler geçirebilin. Örneğin her gün klasik bir kahvaltı yapıyorsanız bir gün de kendinize leziz bir tost ya da sandviç, gözleme, börek hazırlayarak daha pratik olan bu seçenekler sayesinde hem farklı yerlerde öğününüzü yapabilir hem de yeni tatlar denemiş olabilirsiniz. Yanına da güzel bir çay ya da meyve suyu… Sizden iyisi yok!

Sabahınıza Tatlı Tatlı Başlayın

Eğer tatlıyla aranız iyiyse eminiz ki kahvaltıda da bu lezzetleri tüketmeyi seviyorsunuzdur. Zira enerjik bir sabah için bir tık tatlı tüketmek oldukça faydalı ve enfes olacaktır. Reçel, bal, pekmez gibi seçeneklere ek olarak waffle ve pancake gibi yiyecekleri denemenizi de mutlaka tavsiye ederiz! Bu lezzetleri istediğiniz meyve, sos ve içeceklerle bir araya getirerek tam damak tadınıza uygun bir menü hazırlayabilirsiniz. Böylece klasikleşmiş kahvaltı rutininize yeni bir tat kazandırabilirsiniz ve son derece enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz!

Seçiminizi Yapın ve Kahvaltıyı Asla Atlamayın

Unutmayın ki uyurken bile vücudumuz hala çalışıyor ve sabah kahvaltısını atlarsanız beyniniz yeterli enerjiye sahip olmayacaktır. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, odaklanma ve algı kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anlama, konsantrasyon ve dikkatte azalma etkileri dahi görülebilir, hatta vücut hastalıklara karşı daha az dirençli hale gelir. Kahvaltı eksikliği sabah üretkenliğini de etkiler.

Kahvaltıyı atlayan kişilerde anlama ve kavrama çabukluğu azalır. Kahvaltı yapmadan hareketli bir gün geçirince baş dönmesi, mide bulantısı hissedilebilir. Bu nedenle de kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Damak tadınıza göre seçiminizi yapın ve sakın kahvaltı öğününü atlamayın! Yine de tercihinizi sağlıklı kahvaltılıklardan kullanmanızı tavsiye etmekle birlikte ara sıra kendinizi şımartmanızı da tavsiye ediyoruz. Farklı tatlar ve kahkahalar sofranızdan eksik olmasın!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp