Mükemmel Pizza Hamurunun Püf Noktaları Nelerdir?

Pizza deyince akan sular durur, çünkü bu İtalyan lezzeti bir şekilde herkesin favorisi olmayı başarır! Öyle ki, bir noktadan sonra pizza sipariş etmek yetmez ve artık evde mükemmel pizza yapmak yeni hedefiniz olur. Bunu başarmak ise birkaç pratik nokta sayesinde tamamen mümkün!

Mükemmel bir pizzanın en büyük ana etmenlerinden biri kesinlikle hamurudur. Bu nedenle ilk hedef, mükemmel pizza hamuru yapmak olmalıdır. Peki ama nasıl?

Pizza Hamurunun En Önemli Noktası: Un

Pizzanın en önemli bileşeni elbette undur, dolayısıyla doğru çeşidin seçilmesi çok önemlidir. İyi bir pizza yapabilmek için elastik ve sağlam bir hamur oluşturacak kadar sağlam bir una ihtiyacınız vardır. Fakat ne yazık ki şeflerin paylaştığı bazı bilgilere göre, İtalya’da pizza ve diğer unlu mamuller için kullanılan un türü Türkiye’de bulunmuyor. Bu nedenle de 0 ve 00 kodlu iki tür un genellikle eşit miktarlarda birleştirilir.

Leziz Hamur için Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

Ayrıca, hamurun mükemmel şekilde hazırlanması ve dinlenmeye (en az 3 saat- hatta bir geceye kadar çıkabilirsiniz) bırakılması gerekiyor. İdeal pizza hamuru yumuşak, çiğnenebilir ve içi güzelce pişmiş, dışı ise iyi çıtır olmalıdır. Pişirme aşamasında pizzanızın alt ve üst kısmının tamamen piştiğinden emin olun. Pizza hamurunun kalınlığı söz konusu olduğunda kenarları kalın, içindekilerin yerleştirildiği orta kısmı ise mümkün olduğunca ince olmalıdır.

Maya ve Tuzun Önemi

Lezzetli, yumuşak ve aromatik pizza üretmek istiyorsanız uygun mayayı satın almak da çok önemlidir. Top şeklindeki bira mayası bunun için en iyi sonucu verir ve diğer malzemelerle daha iyi karışması için önceden ılık suda eritilmesi gerekir. Ayrıca su, maya ve tuz en az on dakika yoğurulmalıdır.

Gelelim çok pratik bir bilgiye daha: Tuz, yalnızca yoğurma aşamasının sonuna doğru, maya zaten görevini yapmaya başladığında eklenmelidir. Çünkü tuz, mayalanma sürecinin kalitesini düşürür. Bu nedenle zamanlaması önemlidir.

Oklava Yok, Sadece Eller!

Pizza hamuru açarken oklavayı tamamen unutabilirsiniz çünkü hamuru çok fazla parçalıyor ve kabarma aşamasında meydana gelen gazın tamamını serbest bırakır. Hamuru açmanın tek yolu ortasından başlayarak parmak uçlarınızla açmaktır. Bu, hamurda malzemeleri koyabileceğiniz küçük boşluklar da oluşturur.

Hamurun Üstü Oldukça Önemli

İyi bir pizza mükemmel görünmelidir. Bu nedenle güzel hamurun sadece altı değil, malzemelerin yerleştiği üst kısmı da oldukça önemlidir. Dikkate alınması gereken unsurlar arasında malzemelerin nasıl göründüğü, pizzaya ne kadar eşit dağıldığı, hamurun ne kadar iyi kızartıldığı ve peynirin ne oranla ve kalitede göründüğü yer alır. Pizzanın üzerinde biraz yağ kalması ama çok fazla damlamaması, doğru miktarda pizza sosu, eritilmiş peynirin hamuru kaplaması ve iyi kızarmış hamur… Hepsi lezzetli bir pizzaya işaret eder. Bunun için malzemelerin seçimi ve tabii ki dizilişi çok önemlidir.

Mükemmel Pizza Deneyimi Elizinn’de

Bahsi geçen püf noktalarının atlanmayarak yapıldığı enfes bir İtalyan pizzası yemek ve harika şekilde ağırlanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Elizinn’in ustalıkla hazırladığı pizzalarının üzerindeki enfes mozzarella peyniri, pizzaların ağzınızda adeta erimesini sağlıyor. Dilediğiniz seçimi lezzetle yemek istiyorsanız Elizinn tam size göre.

İnce ve tam kıvamında hamur, taze ve lezzetli malzemeler, sıcacık nefis kokulu dilimler… Bu mükemmel pizzanın lezzeti ince dilimlenmiş lokmaları ile gününüz en güzel şekilde tamamlanıyor. Elizinn, pizza tutkunlarına tam bir pizza deneyimi yaşatıyor. Eğer siz de o şanslı kişilerden olmak isterseniz adresiniz belli!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp