Düğün Pastası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düğünler çiftlerin en önemli ve özel günlerinden biridir ve pek çok güzel, gelenekselleşmiş ya da modern seremonileri bir araya getirmesiyle akılda kalıcı hale gelirler.  Bu geleneklerden biri de tabii ki her düğünün olmazsa olmaz anı gelin ve damadın nikah töreninde pasta kesme anıdır. Zira müzik eşliğinde gelin ve damada sunulan pastada tüm gözler çiftin üzerinde olur. Artık evli bir çift olarak ilk tatlılarını birlikte tadacaklardır. Haliyle gelin ve damat en mutlu günlerinde ve anlarında leziz ve çekici bir düğün pastası isterler. Peki ama neye göre seçim yapmaları gerekir? Aslında birkaç noktaya dikkat etmeleri yeterli…

Eğer siz de düğün hazırlığı yapıyorsanız ve o büyülü anda enfes bir pasta ile misafirleri büyülemeyi planlıyorsanız, buradaki maddelere dikkat ederek muhteşem bir düğün pastası seçimi yapabilirsiniz.

Düğün Konsepti Düğün Pastası Konseptini Belirler

Düğün pastanızı seçmek, asıl olarak düğününüzün yerini ve temasını belirledikten sonra gelir. Bu, mekanın dekoruna, renklerine ve genel havasına uyum sağlayan bir düğün pastası seçmenize olanak tanır. Pastanız alana geldiğinde enfes bir uyum yaratır ve ortaya şık bir görünüm çıkar. Düğün yapacağınız mevsimin renklerine uygun pasta tasarımlarına da yer verebilirsiniz.

İstediğiniz pastanın kat sayısı da bir diğer önemli faktördür. Bu, kendi tercihlerinize veya düğününüzün yapılacağı mekanın büyüklüğüne göre belirlenebilir. Örneğin düğününüz daha küçük bir mekanda yapılacaksa modern bir iki veya üç katlı pasta modelleri harika bir seçenek olabilir. Çok katmanlı kekler, kesme işlemi sırasında devrilme ve çökme riski taşıdığından, bunun yerine genellikle bir model pasta kullanılır. Ama daha görkemli bir düğün yapıyorsanız yüksek ve şatafatlı bir düğün pastası seçebilirsiniz.

Tüm Önemli Detayları Önceden Sağlayın

Tahmin edersiniz ki düğün pastalarının önceden rezerve edilmesi gerekmektedir. Pastanın yapılacağı pastane ya da düğün planlama firması, pasta için rezervasyon yaptırabilir. Rezervasyon yaparken pastanın boyutu, tarzı ve maliyeti gibi tüm ayrıntılar belirtilmelidir. Yani düğüne çok az bir süre kalmışken değil, bol bol vaktiniz varken pastacınızla ya da organizasyon firmanızla iletişime geçin.

Ayrıca gıda alerjisi veya intoleransı olan misafirlerin, düğün pastasındaki bileşenleri dikkate alması gerekir. Bu bilgilendirmeyi misafirlere yapabileceğiniz gibi pasta sorumlularına da pasta içeriğinde kullanılmayacak malzemelerin bilgisini verebilirsiniz.

Tecrübeli Ellerin Yaptığı Pastanın Önemi

Düğün pastanızı hazırlayacak satıcıyı seçerken dikkatli olmanız önemlidir. Yetenekli pasta şeflerinin seçilmesi şüphesiz avantajlı olacaktır. Düğününüzde nasıl bir pasta isteyeceğinizi konuşmak için önceden bir görüşme yapmanız avantajlı olacaktır. Üstelik firmanın düğün pastası ürünlerini de inceleyebilir ve müşteri yorumlarını okuyabilirsiniz. Pastanın yapım aşamasına başlandığında mümkünse denemek için küçük bir dilim de rica edebilirsiniz.

Görkemli Düğün Pastaları için Süslemeler

Dikkat çekici bir pasta tabii ki göze de hitap etmeli! Düğün pastasını tasarımına uygun olarak süslemek için süs eşyaları kullanılabilir. Çiçekler, şekerler, meyveler, renkli süsler, maytaplar… Aksesuarların pastanın rengi, tasarımı ve teması dikkate alınarak seçilmesi gerekmektedir.

Pastanın düğünün mevsimini ve yerini tamamladığından da emin olun. Pastadaki süslemelere karar verirken, konumu ve iklimi dikkate alın. Örneğin sıcakta eriyebileceğinden, açık havada yapılan bir yaz düğünü için hassas tereyağlı krema kullanmaktan kaçının. Benzer şekilde, bir kış düğünü için kar taneleri veya çam kozalakları gibi mevsimlik dekorları da kullanabilirsiniz. Pastanın hoş bir görünüme sahip olmasının yanı sıra töreninizin ve resepsiyonunuzun koşullarına dayanacak kadar sağlam olması gerekir.

Kısacası düğün pastası seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Onları atlamadan seçiminizi yapın ve akıllarda kalacak müthiş düğününüzün tadını çıkarın!

Yukarı Çık
asd

Tunalı Hilmi Cd. No.81/A Kavaklıdere Ankara

Telefon: +90 312 427 40 44

[email protected]

WhatsApp